Paskelbtos kovos su koronavirusu (COVID-19) priemonės pastebimai pakeitė kasdienį žmonių gyvenimą. Šie pokyčiai yra būtini, norint įveikti koronavirusą ir apsaugoti mūsų sveikatą. Tačiau tokios priemonės, kaip rekomendacijos likti namuose, gali sukelti nerimą toms, kurios patiria smurtą šeimoje arba jaučia jo pavojų.
Karantino laikotarpis, kaip pastebi ir policija, kelia naujus iššūkius: buvimas visą laiką kartu šeimose kelia įtampą ir neabejotinai turi įtakos pasikeitusiam tiek smurtautojo, tiek galimos smurto aukos elgesiui. Paskelbus šalyje karantiną, Lietuvos policija registruoja vis daugiau pranešimų dėl smurto artimoje aplinkoje. Policijos pareigūnams reaguojant į pranešimus apie karantino ar saviizoliacijos sąlygų nenorinčius laikytis artimuosius, tokias situacijas neretai pavyksta išspręsti greitai ir geranoriškai.
„Šiuo laikotarpiu ypač svarbu ne tik užtikrinti, kad sąlygos kilti smurtiniam elgesiui būtų kiek įmanoma sumažintos, bet ir kiekvienam ketinančiam imtis smurtinių veiksmų aiškiai pasakyti, kad smurtas – nusikaltimas, o karantinas nekeičia aukštų policijos veiksmų standartų, reaguojant į pranešimus apie smurtą“, – sako policijos generalinis komisaras Renatas Požėla.
Pasak R. Požėlos, karantino laikotarpiu policijos įstaigų veiksmai, reaguojant į pranešimus apie smurtą artimoje aplinkoje nepasikeitė, atvirkščiai – į juos žiūrima „pro padidinamąjį stiklą“.
Kiekvienu atveju, gavus pranešimą apie smurtą artimoje aplinkoje, nedelsiant reaguojama į smurtinį atvejį, o priėmus sprendimą pradėti ikiteisminį tyrimą ar įvykio aplinkybių patikslinimą, nedelsiant, elektroniniu paštu, informuojamas specializuotos pagalbos centras, teikiantis pagalbą nuo smurto nukentėjusioms moterims.
Siekiant kuo geriau apsaugoti smurto aukų teises ir teisėtus interesus, policija aktyviai bendradarbiauja su specializuotą pagalbą teikiančius centrus vienijančia Lietuvos moterų teisių įtvirtinimo asociacija ir imasi papildomų veiksmų.
Policijos pareigūnai taip pat turimais kontaktais susisieks su atokiose kaimiškosiose vietovėse gyvenančiais asmenimis, anksčiau nukentėjusiais nuo smurto artimoje aplinkoje – jiems suteiks informaciją apie apsisaugojimo priemones, teiks konsultacijas kitais policijos kompetencijai priskiriamais klausimais.
Visuomenei aktuali prevencinė informacija skelbiama policijos įstaigų internetiniuose tinklapiuose ir policijos bendruomenės pareigūnų socialinio tinklo paskyrose, informacija, susijusia su smurto artimoje aplinkoje aukų teisių užtikrinimo klausimais, dalijamasi ir su Lietuvos moterų teisių įtvirtinimo asociacija, kuri pagal poreikį ją skelbia savo internetiniame tinklapyje www.specializuotospagalboscentras.lt.
Visoms moterims, esančioms rizikoje patirti smurtą artimoje aplinkoje, svarbu atsiminti, kad pagalba ir palaikymas yra pasiekiami net ir šiuo sudėtingu laikotarpiu, tad įvertinkite jums kylančios grėsmės lygį ir, jei ši grėsmė yra reali ir suvokiama, – kreipkitės pagalbos nedvejodama.
SKUBIOSIOS PAGALBOS TARNYBŲ TELEFONO NUMERIS 112
Kilus pavojui, kai norima išsikviesti policijos pareigūnus, reikia skambinti skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112. Jei smurtautojas yra šalia ir nėra galimybės skambinti telefonu, galima numeriu 112 išsiųsti SMS žinutę.
Žinutė turėtų būti rašoma be lietuviškų raidžių, joje reikia nurodyti savo vardą ir pavardę, tikslų vietos adresą (savivaldybė, seniūnija, miestas ar kaimas, gatvės pavadinimas, namo ir buto numeris) ir kas atsitiko. Jei informacija bus neišsami, Bendrojo pagalbos centro pareigūnai turės ją tikslinti, tęsti susirašinėjimą ir reagavimas į pagalbos prašymą gali užtrukti. Todėl asmenims, galintiems tapti smurto artimoje aplinkoje aukomis, rekomenduojama iš anksto susikurti SMS pranešimo šabloną su galimu pagalbos prašymo turiniu.
SPECIALIZUOTOS KOMPLEKSINĖS PAGALBOS CENTRAI
Jei jaučiate augančią įtampą santykiuose (ypač, jei partneris smurtavo ir anksčiau), kol dar galite tai padaryti, stenkitės susisiekti su Specializuotos pagalbos centru savo savivaldybėje (savivaldybėse esančių SPC sąrašas ČIA).
PAGALBA PATYRUSIEMS SMURTĄ DABAR JAU IR TELEFONU 8 700 55516
Tai yra visiems specializuotos kompeksinės pagalbos centrams bendras telefono numeris. Nuo šiol paskambinusieji šiuo lengvai įsimenamu numeriu bus operatyviai nukreipti į jų vietovę aptarnaujantį centrą.
Specializuotos kompleksinės pagalbos centrų specialistai, atsiliepę telefonu 8-700-55516, išklausys, suteiks teisinę, psichologinę ir informacinę pagalbą, kuri yra nemokama ir konfidenciali. Šie centrai veikia visoje Lietuvoje.
POLICIJOS INFORMACIJOS NUMERIS 8 700 60000
Policijos informacijos telefono numeriu 8 700 60000 paskambinusios moterys, galinčios tapti smurto artimoje aplinkoje aukomis, arba asmenys, nerimaujantys, kad dėl smurto artimoje aplinkoje gali nukentėti jų artimieji, bus informuojami apie konkrečios gyvenamosios vietos Specializuotos pagalbos centrų kontaktus.
EMOCINĖS PAGALBOS TARNYBOS
Smurtą artimoje aplinkoje patyrusiems asmenims užtikrinama galimybė nemokamai naudotis emocinės pagalbos tarnybų paslaugomis (kontaktų sąrašas ČIA).
INFORMACIJA GESTŲ KALBA